داستان های انگیزشی

درست است که دنیا گاهی بسیار سخت­گیر می شود، اما در همین سختی ها هم می­ توان به دنبال نقاط روشن و خوشبختی­ های کوچک گشت.

مقدمه:

مشکلات و سختی­ ها همیشه در زندگی همه افراد وجود دارند؛ بدون شک هر چقدر هم که بگردید نمی ­توانید فردی را پیدا کنید که از هر نظر از زندگی رضایت کامل داشته و همه چیز برای آرامش و خوشبختی او فراهم باشد. اما چیزی که اهمیت دارد این است که در پس تمام این مشکلات بتوانیم روحیه و امید خود را حفظ کرده و مسیر خود را ادامه دهیم. زمانی که آنها را پیدا کنید مطمئن باشید که زندگی طعم دیگری خواهد داشت و می ­توانید معنای واقعی آن را درک کنید. در واقع گاهی به حدی در خواسته ­های خود غرق می­ شویم که فراموش می­ کنیم چیزهای کوچک بسیاری وجود دارد که می­ توان از آن­ها لذت برد. در این مقاله قصد داریم تعدادی داستان انگیزشی برای شما بیان کنیم تا شاید مراجعه به آن­ها در مواقع سختی بتواند روحیه ادامه مسیر را در شما تقویت کند.

زندگی سلف سرویس است

یکی از افراد معروف آمریکا برای نخستین بار به یک رستوران سلف سرویس دعوت شد. پس از حضور در رستوران، مرتب منتظر بود که شخصی برای گرفتن سفارش از او بر سر میز حاضر شود، اما هر ساعت منتظر ماند هیچ­کس به سراغ او نیامد.

زمان گذشت و مشاهده می ­کرد که تمام افرادی که پس از او وارد رستوران شده‌اند، همگی مشغول صرف غذای خود هستند.

این موضوع به شدت او را عصبانی کرد و مدام با خود در حال جنگ بود که چرا در این رستوران هیچ کس برای او احترام قائل نیست و به او توجه نمی ­کند.

در ذهنش مدام با این افکار درگیر بود تا اینکه پس از گذشت مدت زمانی، مرد دیگری بر سر میز کناری او نشست و مشغول صرف غذای خود شد.

شخص معروف با دیدن این صحنه دچار عصبانیت دو چندان شد. نزدیک میز آن فرد رفت و از او پرسید: آقای محترم شما همین پنج دقیقه پیش وارد رستوران شده‌اید و هم اکنون بشقابی پر از غذاهای رنگارنگ در مقابل شماست؛ اما من مدت زمان زیادی است  که بر سر این میز نشسته ­ام و هیچ کس برای تحویل سفارش من نیامده. علت چیست؟

مرد مقابل این­گونه پاسخ داد که: اینجا رستوران سلف سرویس است  و شما می‌توانید به انتهای سالن مراجعه کرده و ازغذاهای روی میز هر کدام را که مایل بودید، بردارید و سپس  هزینه آن را پرداخت نمایید و غذای­تان را میل کنید. در واقع در این رستوران همه چیز در اختیار شخص شماست.

فرد معروف با شنیدن این جمله کمی جا خورد و به فکر فرو رفت. نهایتاً به این نتیجه رسید که زندگی دقیقاً مانند یک رستوران سلف سرویس است و همه چیز برای لذت بردن مهیا است. اما متأسفانه اغلب افراد آنقدر محو تماشای خوشبختی دیگران هستند که فراموش می­ کنند هر آنچه دیگران از آن بهره می‌برند، می ­تواند در اختیار آنها نیز باشد.

بنابراین بهتر است در زندگی به جای یکجانشینی و عصبانیت، به فکر این باشیم که قدمی برداریم و سپس از بین شرایطی که برای ما مهیا می‌شود و هدایایی که زندگی در اختیار ما قرار می­ دهد، همه چیز­های مورد علاقه خود را برداریم و از آنها لذت ببریم.

ناشنوا باش

روزی بر اثر اتفاقی دو قورباغه در گودال عمیقی افتادند. هر چقدر که تلاش می‌کردند، نمی­ توانستند خود را از درون گودال نجات دهند. یکی از قورباغه ­ها پس از گذشت مدت زمانی دست از تلاش و پریدن کشید و به قورباغه دیگر گفت بهتر است تو هم بیش از این تلاش نکنی و خودت را خسته ننمایی. ما هیچ راه نجاتی برای رهایی از این گودال نداریم و همین­ جا خواهیم مرد.

قورباغه دیگر بدون توجه به او همچنان در حال پریدن بود و هر بار سعی می­ کرد، ارتفاع پرش خود را بلند­تر کند. در نهایت قورباغه­ های دیگر بر اثر شنیدن سر و صدای آنها بالای گودال جمع شدند و آنها نیز با قورباغه اول هم عقیده بودند و مدام تکرار می ­کردند که تو نمی­ توانی خودت را از این گودال نجات دهی؛ بیخود و بی­ جهت جست و خیز نکن.

پس از گذشته مدت زمانی قورباغه دوم در نهایت تعجب همه توانست خودش را از گودال نجات دهد. همه از این موضوع تعجب کرده و با خود اندیشیدند، چطور می­ شود وقتی همه ما معتقد بودیم که او نمی ­تواند موفق شود؛ اما خودش را نجات داد؟

به سمت قورباغه رفته و از او  سوال کردند، چطور خودت را از گودال نجات دادی؟ اما قورباغه فقط به آنها نگاه کرد و هیچ پاسخی نداد.

 هرچقدر با او صحبت می‌کردند، او هیچ جوابی نمی‌داد. پس از گذشت مدت زمانی قورباغه­ ها متوجه شدند که این قورباغه قهرمان، ناشنوا بوده است  و در تمام مدتی که آنها به او القا می کردند که موفق نخواهد شد، او فکر می­ کرد قورباغه­ های دیگر در حال تشویق او هستند. بنابراین تلاش خود را بیشتر می‌کرد.

در زندگی همه ما، نیز قطعاً افرادی وجود دارند که مدام با افکار منفی و سخنان منفی خود سعی می‌کنند موفقیت ما را تحت الشعاع قرار دهند و یا حتی در برخی مواقع چون مسیری که انتخاب می‌کنیم با مسیر حرکت آنها یکی نیست، فکر می­ کنند کارهای ما بیهوده و بی دلیل است و نهایتاً هیچ نتیجه ­ای نخواهد داشت.

 اما چیزی که اهمیت دارد این است که هرگاه در زندگی دیگران درباره انتخاب­­ ها و اهداف شما نظر  می‌دهند و یا سعی می‌کنند شما را از ادامه مسیر منصرف کنند، باید ناشنوا باشید تا سخنان آنها انرژی و انگیزه شما را از بین نبرد.

فراموش نکنید در پس هر تصمیمی قطعاً انگیزه و علتی نهفته است. بنابراین هر موقع تصمیم گرفتید ناامید شوید و یا به خاطر حرف دیگران پا پس بکشید، به خود یادآوری کنید که علت حضور شما در مسیر فعلی انگیزه­ ها و اهداف شخصی­ تان است. پس دلیلی ندارد که نظرات دیگران شما را از رسیدن به آنچه در آرزویش هستید باز دارد.

همه چیز در وقت خودش

روزی فردی یک پیله پروانه را که هنوز نوزادی درون آن بود، با خود به خانه آورد. مشتاقانه منتظر بود تا پروانه ­ای زیبا از درون آن خارج شود. روزها پشت سر هم می ­گذشتند تا اینکه یک روز بالأخره سوراخ کوچکی در گوشه‌ای از پیله ایجاد شد.

پس از گذشت مدت زمانی، از این سوراخ کوچک یک پروانه سر بیرون آورد که در همان نگاه اول بسیار زیبا به نظر می­ رسید و قسمت کوچکی از بال­ های خوش رنگ او نیز نمایان بود.

 مرد مشتاقانه به او می ­نگریست و منتظر بود که پروانه به طور کامل از پیله خارج شود و از دیدنش لذت ببرد؛ اما هر چقدر منتظر ماند هیچ اتفاقی نیفتاد.

مرد با خود این طور فکر کرد شاید بهتر است به پروانه کمک کند. بنابراین با یک چاقوی کوچک و ظریف به آرامی قسمت دیگری از پیله را برش داد تا به پروانه کوچک و جوان کمک کند، به طور کامل از پیله خود خارج شود.

اما وقتی این کار را انجام داد متوجه شد، قسمتی از بال­ های پروانه که درون پیله قرار دارند، چروکیده و ضعیف هستند و علاوه بر این بدن او هنوز به شدت سنگین به نظر می ­رسد. با خود اندیشید که قطعاً این بال ­های چروکیده و ضعیف توان حمل بدن پروانه را نخواهند داشت؛ چند روز دیگر نیز منتظر ماند تا شاید پروانه نهایتاً بتواند، پرواز کند.

اما متاسفانه اشتباه مرد موجب شده بود که پروانه برای همیشه از پرواز کردن محروم شود و علت آن هم چیزی نبود جز عجله بیش از اندازه او.

دلیل این که فقط قسمت کوچکی از بدن پروانه از پیله خارج شده بود، همین بود که هنوز بال­ های او تکامل پیدا نکرده بودند و بدون شک زمانی که به طور کامل آماده پرواز می­ شد، خودش می ­توانست از پیله خارج شود.

داستان زندگی آدم­ ها هم دقیقاً شبیه این پروانه است. گاهی اوقات در زندگی برای رسیدن به چیزهایی که به آنها علاقه داریم آنقدر عجله می کنیم که باعث آسیب به خودمان و دیگران می­ شویم. چون شرایط رسیدن به آن هدف هنوز مهیا نیست و چه بسا عجله ما شرایطی را که می‌توانست در زمان خودش به بهترین شکل ممکن برای ما اتفاق بیفتد، متلاطم و ناآرام کرده است.

بنابراین انچه که از این داستان می‌توان برداشت کرد این است که نگران سختی­ ها و مشکلات نباشید. بهتر است صبر کنید تا در زمان مشخص بتوانید مانند یک پروانه به زیبایی پرواز کرده و لذت زندگی را بچشید.

عقاب باش نه مرغ!

در روزگاری بر فراز یک کوه بلند لانه عقابی وجود داشت. در این لانه  چندین تخم عقاب وجود داشتند که قرار بود تا مدت زمان کوتاه دیگری جوجه ­های عقاب از آنها سر بیرون بیاورند. از بد حادثه یک روز زلزله ­ای در کوه اتفاق افتاد و یکی از این تخم­ ها از بالای کوه به سمت پایین پرتاب شد.

در پایین کوه یک مرغداری وجود داشت که تعداد زیادی مرغ و خروس در آن زندگی می‌کردند. وقتی که تخم عقاب وارد فضای مرغداری شد، ابتدا همه با تعجب به آن نگاه می­ کردند اما در نهایت یکی از مرغ­ ها قبول کرد که روی این تخم بنشیند تا زمانی که جوجه ­ای از آن بیرون بیاید.

 روزها گذشت و جوجه عقاب در همان مزرعه کوچک متولد شد و در بین سایر مرغ­ ها و خروس­ ها پرورش پیدا کرد.

روزی وقتی سرش را به سمت آسمان بلند کرد، عقاب­ هایی را دید که در حال پرواز هستند. از دیدن این منظره هیجان عجیبی در دل خود احساس کرد. از آن پس مدام رویای پرواز در سر عقاب جوان می­ چرخید اما دیگران مدام به او می­ گفتند که تو یک مرغی و مرغ­ ها نمی ­توانند پرواز کنند.

 چیزی در درون عقاب او را ترغیب می‌کرد که حتی برای یکبار هم که شده امتحان کند. شاید بتوانند پرواز نماید، اما جسارت این کار با وجود حرف­ هایی که از دیگران می­ شنید، در وجود او  از بین رفته بود.

روزها و ماه ­ها از پی هم گذشتند و عقاب همچنان با حسرت به عقاب­ های دیگری نگاه می­ کرد که در آسمان فرمان روایی می­ کردند. اما هیچ وقت تلاشی برای رسیدن به این رؤیا از خود نشان نداد. در نهایت هم پس از سال­ های طولانی در همان مرغداری از دنیا رفت.

حکایت زندگی بسیاری از آدم­ ها دقیقا شبیه همین عقاب است. خیلی از ما توانایی های فوق العاده ­ای در وجود خود داریم که می­ توانیم با دنبال کردن آنها به موفقیت­ های بسیار بزرگی برسیم.

 اما متاسفأنه آن قدر مدام دیگران در گوش ما تکرار می‌کنند که این افکار جز رویا چیز دیگری نیستند، ما نیز نهایتاً آنها را به فراموشی می‌سپاریم و به زندگی عادی خود خو می کنیم و این بزرگترین اشتباهی است که هر کس می‌تواند در زندگی خود مرتکب شود.

نتیجه:

هدف از بیان این داستان­ های انگیزشی چیزی نیست جز اینکه در روزهای سخت زندگی، بیشتر نسبت به خودمان و افکارمان توجه داشته باشیم . در شلوغی­ های روزمره و در هیاهوی سخنانی که مدام از سمت اطرافیانمان می‌شنویم، گاهی فراموش می­کنیم تا چه اندازه می­ توانیم اوج بگیریم و تمام رؤیاهایی که در ذهن داریم با تلاش خود محقق کنیم.

 بنابراین هر گاه فراموش کردید که قرار است به کجا برسید و خواستار چه چیزهایی هستید، بد نیست داستان افرادی را که با دنبال کردن رویاهایشان به موفقیت ­های بسیار زیادی رسیده ­اند و یا بالعکس افرادی که تا لحظه مرگ در حسرت دست‌یابی به آرزوهای خود بودند را مرور کنید تا برای شما یادآوری مجدد باشد.

ما در این مقاله تماماً درباره انگیزه صحبت کردیم و جوانب مهمی از آن را مورد بررسی قرار دادیم. اما شما باید این نکته را بدانید که انگیزه، بحثی نیست که به این راحتی­ ها بتوان از آن رد شد و با چند نکته مختصر، آن را به طور کامل مدیریت کرد.

در واقع شما تنها زمانی می ­توانید آن را در وجود خود مدیریت کرده و به بالاترین حد ممکن برسانید که به طور کامل آموزش آن را دیده باشید و بدانید که نسبت به خودتان باید چگونه آن را افزایش دهید.

منبع:                                                                                                                                                                                                                                                                                mostafaee.com/motivational-story/

  

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه شما